Akné u despelých osôb

Akné sa objavujú počas celého života. Niekedy po skončení puberty zmiznú, u niektorých osôb pretrvávajú aj v dospelosti. Dôvody na vytváranie akné u dospelých sú rôzne: stres, fajčenie, zlé stravovanie. Niektorí lekári potvrdzujú, že akné sú aj dedičné. Vytváranie akné u dospelých ako aj u detí spôsobujú žľazy s vonkajšou a vnútornou sekréciou. Tým sa koža viac mastí, póry sa upchávajú a dochádza k vyváraniu akné.

Väčšinou sa k vzniku akné u dospelých spájajú aj hormonálne zmeny ako čo sú tehotenstvo, menopauza, kolísanie hormónov v priebehu menštruačného cyklu či vysadenie alebo nasadenie antikoncepcie alebo antibiotík. V období dospelosti sa zápaly najčastejšie objavujú v okolí sánky a krku ale aj v oblasti chrbta a hrudníka ako aj v iných oblastiach tela. Pravidelná starostlivosť a čistenie pleti pomáha pri zabraňovaní vzniku akné.

Používaním niektorých kozmetických prípravkov, ako sú pleťové mlieka, krémy, prípravky proti opaľovaniu, makeupy či mydlá, ktoré nie sú určené pre pleť postihnutú s akné, môžu pupienky zhoršovať, poprípade vyvolať takzvané kozmetické akné, čo je reakcia na prípravky. Príčinou vzniku akné u dospelých môžu byť aj regeneračné, liftingové nočné krémy, ktoré sú väčšinou mastnejšie.