Akné u detí

Acne neonatorum sú známe u novorodencov. Je to ľahká forma akné u detí, ktorá postihuje približne 15% novorodencov v prvých troch mesiacoch života. Väčšinou táto forma akné sa vylieči sama a postihuje viac chlapcov ako dievčatá.

Pupienky akné u detí sa zriedkavo vyskytujú vo veku od 7 do 9 rokov. Pri absencii liečby pupienok rastie, a to je možnosť ich zväčšenia a šírenia. Ich výskyt má význam aj v tom, že oznamujú začiatok puberty.

Pod pubertou sa rozumie rad hormonálnych zmien, kvôli ktorým sa pokožka a vlasy vo väčšom množstve mastia. Výsledkom sú upchaté póry a akné. V prípade, že o pokožku tváre nie je dobre postarané ( nie je čistá ) a pupienky sa vytláčajú, môžu nastať trvalé jazvy, modriny, diery a škvrny na tvári. Akné u detí sa najčastejšie vyskytujú v tzv. T zóne, čele, nose a brade. Skorý výskyt akné postihuje ako dievčatá tak aj chlapcov a je jedným z najčastejších a najbežnejších ochorení v období puberty, počas ktorej sa začínajú vo vyššej miere vyplavovať do tela také hormóny, ktoré aktivizujú mazové žľazy v koži. Mazová žľaza vytvára olejovitú hmotu, maz, ktorý sa za normálnych okolností vylučuje na povrch pokožky. Pri akné u detí dochádza k poruchám rohovatenia buniek a tie sa z vnútra kože rýchlo odlupujú a zhlukujú. Upchávajú tak póry a maz sa hromadí vo vnútri kože. Zmes mazu a buniek vedie v upchatých póroch k množeniu baktérií, ktoré normálne žijú na pokožke a nazývajú sa Propionibacterium acnes. Ich premnoženie potom vyvolá zápal.

Akné u detí môže spôsobovať citové problémy pretože sú už vo fáze života, kedy ich sebavedomie je nestabilné, keď cítia veľkú neistotu v prechode do dospelosti a tlak zo strany rovesníkov, môže problém s akné spôsobiť veľké citové a psychické problémy. Vzhľad detí v puberte sa stáva veľmi dôležitým a je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú ich socializáciu s rovesníkmi.