Čo je akné

O VYRÁŽKACH/UHROCH

Akné, jedoducho povedané vyrážky/uhry, predstavujú ochorenie mazových žliaz a vznikajú ako následok poruchy činnosti mazových (sebaceálnych) žliaz v pokožke.

Existuje niekoľko typov vyrážok/uhrov: Otvorené komedóny – čierne bodky, ktoré sa objavujú na pokožke. Vznikajú ako zmes kožného mazu, ktorý produkujú mazové (sebaceálne) žľazy a zrohovatelých vrstiev pokožky, ktoré sa nahromadia v póroch, folikulách. V kontakte s kyslíkom táto hmota oxiduje a stmavne.

Upchaté komedóny – biele okrúhle uzlíky vyplnené belavým tuhým obsahom, priemeru 1-2 mm. Ak dôjde k zápalu v upchatých komedónoch, vznikajú pustule (pľuzgieriky) – červené uzlíky priemeru do 0,5cm, v prostriedku ktorých je belavý obsah, ktorý sa pod tlakom alebo spontánne môže vytlačiť. Ak zápal pokračuje, pľuzgieriky môžu prejsť do ťažších klinických foriem – cýst, pórov s priemerom cca 1cm, ktoré sú vyplnené zápalovým obsahom.

Okrem náchylnosti pokožky produkovať viac zrohovatených buniek v otvore, cez ktorý vyúsťuje vlas a zvýšenej produkcii sebumu (mazu – lipidne látky, ktoré budujú ochrannú vrstvu na pokožke a udržiavajú normálnu vlhkosť pokožky), na vznik akné majú vplyv aj hormonálne poruchy (množstvo testosterónu) a niektoré mikroorganizmy (pytirosporum ovale…), ktoré predstavujú súčasť normálnej flóry kože, ale u osôb s akné sa nachádzajú vo veľkom počte vo vlasových folikuloch. Rovnako aj isté metabolické poruchy alebo niektoré choroby vnútorných orgánov môžu zohrávať úlohu pri vzniku akné.

Niektoré chemické zlúženiny môžu tiež vyvolať vznik akné. Do tejto skupiny patria anabolické steroidy a niektoré antikoncepčné prípravky.

Príčinou vzniku vyrážok (akné) môžu byť aj niektoré alergické reakcie, stres, porucha imunity.