Čo spôsobuje akné

VŠETKO O VYRÁŽKACH

Genetická predispozícia je jedným zo základných príčin vzniku vyrážok. U žien je príznačné objavenie sa akné pred menštruáciou. Niektoré chemické zlúčeniny môžu tiež vyvolať vznik vyrážok, do tejto skupiny patria anabolické steroidy a antikoncepčné prostriedky. Príčinou vzniku vyrážok (akné) môžu byť aj rôzne alergické reakcie, stres, porucha imunity. Ochorenia typu seborea majú výrazný podiel na vzniku vyrážok. Seborea je porucha činnosti mazových žliaz, v dôsledku čoho dochádza k zvýšenému vylučovaniu neužitočného kožného mazu. Pre saboreu je charakteristická „mastná pokožka“, postihnuté časti majú mastný lesk. Vyrážka je zápal a ak ju vytláčate, vnášate do nej dodatočnú infekciu. Vyrážka zmizne, ale ostane jazva. Toto kožné ochorenie má viac pomenovaní: akné, uhor, vyrážka, komedón. To všetko sú ochorenia kože a nesprávna činnosť vašich mazových žliaz. Toto ochorenie by sa nemalo bagatelizovať. Ako každé ochorenie aj ochorenie kože si vyžaduje svoj liek. Zbavte sa tohto ochorenia. Nech vaša pokožka môže voľne dýchať a ľudia okolo vás vidia peknú tvár bez uhrov a vyrážok.

Vyrážky (uhry, akné, komedóny) – sú ochorením mazových žliaz. Žľazy produkujú kožný maz, ktorý chráni našu pokožku pred nadmerným vysušovaním, podieľa sa na procese termoregulácie a chráni ju pred infekciou. V dôsledku pôsobenia mužského hormónu (androgénu) tvorba mazu sa zvyšuje a môže dôjsť k upchatiu mazových vývodov, cez ktoré sa maz dostáva na povrch pokožky. Vzniká zápalový proces, ktorý sa zosilňuje v dôsledku prítomnosti mikróbov. Komedóny alebo čierne bodky predstavujú zmes kožného mazu a zrohovatených vrstiev pokožky, ktoré sa nahromadia v póroch. V kontakte s kyslíkom táto zmes oxiduje a stmavne. Existuje aj iný druh vyrážok – biele vyrážky. Sú to biele okrúhle uzlíky s tuhým obsahom, s priemerom 1-2 mm. Vyrážky, ktoré sa objavujú o dospelých osôb, sú dôvodom na to, aby vyhľadali lekára, pretože môžu súvisieť s hormonálnou poruchou, metabolickou poruchou alebo ochorením vnútorných orgánov.

AKO VZNIKÁ AKNÉ – UHOR

Uhry alebo akné – jednoducho vyrážky – sú ochorením mazových žliaz v pokožke. Týmito nepríjemnosťami trpia najmä tínedžeri, vyskytujú sa však aj neskoršie formy akné u dospelých. Ako vznikajú vyrážky? Na našej pokožke existuje množstvo mazových žliaz, ktoré vylučujú známy mazový sekrét. To nie je choroba, práve naopak, mazová vrstva chráni a zvlhčuje pokožku. Problémy vznikajú, ak sa kožný maz stane príliš hustým a bunky mazových žliaz sa zväčšujú. Vtedy dochádza k upchatiu mazovej žľazy a vytvoreniu vyrážky. Ak mazová žľaza má vývod na povrch kože, potom pri kontakte so vzduchom kožný maz, ktorý upchal priechod, začína oxidovať a stmavne. Výsledkom je čierna bodka alebo otvorený komedón. Ak sa potom maz nahromadí pod kožou, objavuje sa tvrdá biela guľôčka t.j. ten istý komedón, len zatvorený. Keď sa vyrážka zapáli, na koži sa objavujú pľuzgieriky, ktoré môžu mať niekedy aj prekvapujúce rozmery, majú výraznú červenú farbu – tieto zapálené komedóny sú tiež vyrážky. Avšak najhoršie zo všetkého je, keď zápal prejde, vyrážka zmizne, ale na koži môžu zostať jazvy, uzlíky, rozšírené póry, ktorých sa dá už ťažko zbaviť. Prečo „vyskakujú“ vyrážky. Ak sa na tvári alebo na tele vyskytuje množstvo vyrážok, osobu, ktorá ich má, zvyčajne začne trápiť otázka: prečo sa táto nepríjemnosť týka práve jeho. Príčin vzniku vyrážok môže byť veľmi veľa. Najčastejšie vznikajú v adolescentnom veku ako následok hormonálnych zmien v organizme. Niekedy sa vyrážky objavia aj u dospelých osôb. Vinníkom môžu byť znovu hormóny, pôsobením ktorých sa začne podkožný maz príliš aktívne vylučovať. Zrelý vek vôbec nie je zárukou absencie hormonálnych porúch. Zdraviu neprospievajú ani stresy, poruchy činnosti vnútorných orgánov, dysbakterioza čriev.